Quantcast
Channel: CzechEkoSystem
Viewing all articles
Browse latest Browse all 16

KOMU JSME POMOHLI

$
0
0
Jindřich Fialka (Contiqua)

JF1

Zakladatel společnosti Contiqua, která navrhuje a vyrábí nové designové produkty z průmyslového odpadu. Spolupracuje se společnostmi jako 3M, Wiesner Hager, Petrof, Ateh a dalšími. Před lety začínal v atelieru Jana Brabence jako autorský šperkař, postupně vytvořil značky Inauris a ReeflexDesign. V roce 2014-2015 se účastnil se společností Contiqua projektu CzecEkoSystem pořádaným agenturou CzechInvest.

JF2

„Začali jsme jako ekologičtí aktivisté, dnes je z nás designérské studio. Před rokem jsme byli start-up, dnes pomáháme start-upistům s jejich nápady. Kdybych se mohl vrátit v čase a znovu se rozhodnout, jestli se do toho papírování ohledně projektu CzechEkoSystem pustit, udělal bych to,“ říká zakladatel firmy Contiqua Jindřich Fialka.

Co vám účast v projektu CzechEkoSystem pořádaným agenturou CzechInvest přinesla?
Dá se říct, že celkovou proměnu společnosti z naivního start-upu ve skutečně fungující a dynamickou firmu. Krom toho také řadu kontaktů a možností, které dozrají teprve v budoucnu.

Jak konkrétně jste využili nabídnuté poradenské služby?
V první fázi jsme se Zdeňkem Rudolským, mentorem projektu CES, ověřili hlavní domněnky, na kterých stál náš původní plán. V druhé fázi jsme postavili nový business model na základě toho, co se potvrdilo jako funkční.

Co zásadního se u vás po ukončení projektu změnilo?
Přístup k věci. Zní to abstraktně, ale největším přínosem je skutečně změna uvažování o podnikání jako takovém. Že nejde o realizaci jedné myšlenky za každou cenu, ale o proces, stav mysli, možná životní styl. Jedna myšlenka může neuspět, ale mentalita zůstává. Ne nadarmo se říká, že ve skutečnosti se neinvestuje do nápadů, ale do lidí.

Proč jste se pustili do výroby věcí z odpadu? Jak jste přišli na slogan: We use design to deal with waste?
Důvody jsou dva. Ekologie, respektive snaha zachránit nějaký materiál před zbytečnou likvidací a příběh, touha nedělat věci jen pro ně samotné, ale pro krásu myšlenky, která za nimi stojí. Tak vznikly náušnice ze dřeva od Petrofu, světla z dopravních značek, nebo peněženky z kůže zbývající z výroby luxusního nábytku.

Jak se vám nyní v byznysu daří?
Kreativní práce a produktový design obzvlášť jsou běh na hodně dlouhou trať. Mám ale dojem, že jsme vystartovali moc hezky a teď ještě zrychlujeme…

Co považujete za svůj největší úspěch?
Účast na největší světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.

Máte konkrétní příklad, kde všude jsou nyní vaše designové předměty využívány? Kdo si je například oblíbil?
Naše světla svítí v pražském Hubu na Smíchově, v Prague Innovation Centre nebo třeba v inovačním centru 3M. Klavírní šperky jsme dělali zakázkově pro partnery festivalu Struny podzimu, koženou kolekci pro světového výrobce nábytku Wiesner Hager. A zrovna nedávno jsme dodali první kousek interiéru pro Skansku a trofeje pro vyhlášení soutěže Top ženy Česka, kterou pořádá Economia.

 

Milan Šimek (Sewio Networks)

MS1

Milan Šimek je výkonným ředitelem a spoluzakladatelem společnosti Sewio, české firmy dodávající bezdrátové řešení pro polohovací systémy a navigace. Milan Šimek získal v roce 2010 titul Ph.D., pracuje jako expertní poradce EU a aktivně se podílí na vývoji RTLS systémů. V roce 2014-2015 se účastnil se společností Sewio projektu CzecEkoSystem pořádaným agenturou CzechInvest.

MS2

„Zabýváme se technologií, která není všeobecně známá, a proto si vážíme jakékoliv možnosti zveřejňovat informace o této nové technologii, které svým charakterem přispívá k Industry 4.0 revoluci. Velké poděkování patří CzechInvestu a JIC centru, že nám v tom pomáhá,“ říká Milan Šimek CEO a jeden ze zakladatelů společnosti Sewio.

Účastnili jste se projektu CzechEkoSystem pořádaným agenturou CzechInvest. Co vám účast přinesla?
V prvé řadě spolupráci se zkušeným mentorem, který nám pomohl nastavit efektivní obchodní model. Převážně se jednalo o vytváření partnerských kanálů, které jsme ze začátku brali na lehkou váhu. Nyní již máme partnery v některých zemích v Evropě a vyjednáváme s novými partnery z New Yorku a z Californie. Uvědomujeme si, jak důležité bylo se na tento proces připravit. Nejdůležitějším přínosem byly znalosti, které nás připravily na vstup investora a technické záležitosti, jako investiční smlouva, akvizice, valné hromady či správní rady. Ve všech těchto směrech nám pomohl mentor otevřít oči a dobře se na vstup investora připravit.

Jak konkrétně jste využili nabídnuté poradenské služby?
Konzultace a mentoring v oblasti nastavení obchodního modelu, partnerských kanálu a příprava na vstup investora. Mentor nám také otevřel určité segmenty trhu, na které bychom se bez jeho přítomnosti nedostali.  

Co zásadního se u vás po ukončení projektu změnilo?
V září 2015 jsme podepsali investiční smlouvu s Y Soft Ventures, rozšířili jsme vývojové a obchodní kapacity a rozjeli partnerský program. Nyní máme produkty v jednatřiceti zemích po celém světě a dostáváme se do nových obchodních segmentů.

Proč jste se pustili do výroby Real-time locating systém (RTLS) produktů?
Protože je o ně velký zájem. Řešení Sewio používá data z přesné lokalizace a bezdrátové senzory, které pomáhají nalézt, chránit, optimalizovat nebo kontrolovat věci, na kterých záleží nejvíce – lidi, zařízení a majetek. Využití najdou v celé škále průmyslových odvětví, včetně automobilového a důlního průmyslu, skladování, logistiky, zábavy, maloobchodu a zdravotní péče.

Co pro vás bylo zásadním přínosem?
Možnosti spojit se se schopnými a zkušenými lidmi. Konkrétně mentoring od CzechInvestu, účast v programu JIC Master a hlavně Smart Money od Y Soft Ventures, které nám nepřinesly pouze finanční kapitál, ale převážně nám otevřeli dveře ke každému člověku z této společnosti.

Jak se vám nyní v byznysu daří?
Ve firmě nás je nyní jedenáct. V době projektu CzechInvestu jsme byli pouze čtyři. Přesídlili jsme na JIC v Brně, rozšířili jsme firemní prostory, dokončili novou verzi produktu RTLS a posilujeme obchodní aktivity. Převážně se teď snažíme vybudovat kvalitní partnerské kanály v Evropě, USA a Asii.

Co považujete za svůj největší úspěch?
Dali jsme dohromady tým perfektních lidí, kteří tomu co dělají, věří a žijí pro to. Za další úspěchy považujeme vstup investora, otevření partnerských kanálů a nastartování spolupráce s celosvětově známými technickými společnostmi, které teď bohužel nemůžu ještě jmenovat.

Máte konkrétní příklad, kde všude jsou nyní vaše produkty využívány? Zdali např. zachránily lidské život, pomohly vyřešit závažnou situaci?
Ve světě nám teď běží převážně pilotní projekty. Jedná se o řešení problematiky bezpečnosti v logistice. Snažíme se zabránit kolizím vysokozdvižných vozíků s lidmi. Jen v USA bylo v roce 2013 usmrceno těmito vozíky 100 lidí a 19 500 zraněno. Dále řešíme systémy pro automatické vypínaní důlních strojů na základě přesné lokace dělníka.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 16

Latest Images

Trending Articles


Ocenění bankovek 2000kc série A a B


Recovery TWRP and Orange Fox recovery Android 13 for Veux/Peux.


Papírová bankovka 100 kč , rok 1993, série A12


Vstupenka Majales Praha Student26: 600


LP- HELMUTOVA STŘÍKAČKA - Helmut & Hilda RARE - 2 500


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


CD Extip - Kraken - 1 500


PF 2023


Re: Mohli by ste mi ohodnotiť túto mincu ?


P: Boss Octaver OC-2